مجلس برای وزیر کشاورزی هم حجتی نداشتند! – دل بلاگ :: وبلاگ فارسی

روزنامه جوان نوشت: برگزاری جلسه استیضاح سه وزیر در فاصله‌ای کوتاه در مجلس و رأی اعتماد مجدد نمایندگان به آنان در شرایطی غیرمعمول و ابراز نگرانی نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب از حاکم شدن برخی رویه‌های غیرسالم در مجلس نشان از کاهش اعتبار مجلس آن هم به دست خود نمایندگان در عرصه سیاسی دارد
مجلس جایگاه خود را از دست می‌دهد

بخش اعظم تنش‌های موجود در جلسه به سخنان و تذکرات نمایندگان پیرامون عملکرد کلی مجلس در مورد استیضاح‌ها برمی گشت. پس از پایان جلسه و زمانی که نوبت به قرائت تذکرات رسید، در ابتدا حمیدرضا حاجی‌بابایی در تذکری شفاهی به هیئت رئیسه بیان کرد: در دو روز گذشته، مجلس دارای استیضاحاتی بود که نتایجش را شاهد بودیم. اعلام استیضاح سه وزیر از یک کابینه پشت سر هم از روز اول دارای ابهام بود. جایگاه مجلس با ارزش است و مجلس در رأس امور قرار دارد، مباحثی در مجلس مطرح شد که نباید این اتفاق می‌افتاد و بازخورد مثبتی در جامعه برای مجلس نخواهد داشت. وی گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند، این مجلس تا پایان دوره هیچ استیضاحی را به نتیجه نخواهد رساند و با مشکل جدی روبه‌رو می‌شود. بن‌بست مجلس در استیضاح وزرا ضربه مهلکی به آرای مردم در جایگاه مجلس است. مجلس عصاره فضائل ملت و خون شهیدان است و نباید ارزان فروخته شود.

صدیق بدری نماینده مردم ارومیه هم با اشاره به همین مسئله در مخالفت با وزیر کشاورزی صحبت کرد. نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات محصولات تراریخته سلامت و امنیت غذایی کشور را نشانه رفته، گفت: متأسفانه هیچ اراده‌ای در وزارت کشاورزی و شخص آقای وزیر برای حل مشکلات بخش کشاورزان وجود ندارد. محمود صادقی که به عنوان یکی از مخالفان وزیر جهاد کشاورزی ثبت نام کرده بود ناگهان و در لحظات آخر از صحبت کردن در این باره پشیمان شد و البته دلیل روشنی را برای این انصراف ارائه نکرد.

‌مجمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این انتقادات با پذیرش بخشی از مشکلات موجود تصریح کرد: اگر بنده اینجا صحبت‌هایی در مورد آنچه انجام شده می‌کنم به منزله این نیست که ضعف یا نارسایی در عملکرد وجود ندارد و از خداوند متعال می‌خواهم که با این تذکرات و پیگیری‌هایی که نمایندگان محترم به عمل می‌آورند روز به روز ضعف‌ها کاهش یابد. وی افزود: اساس نگاه ما این بوده است که از ظرفیت‌های بسیار خوبی که در بخش کشاورزی در کشور است استفاده کنیم. با وجود خشکسالی‌ها و بی آبی‌ها ظرفیت‌های بسیار خوبی در داخل کشور است.

سومین استیضاح مجلس شورای اسلامی در مقابل دولت یازدهم، با نتیجه‌ای از قبل قابل پیش بینی برگزار شد. البته استیضاح علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نشان داد که نمی‌شود انتظار پرسش و پاسخ اساسی نمایندگان را از وزرا داشت. این رویکرد مجلس و احضار پیاپی وزرا بدون یک نتیجه قابل توجه نه تنها سبب طعنه و تذکر برخی نمایندگان شده بلکه در بین افکار عمومی انعکاس بسیار بدی داشته است.

جعفرزاده ایمن آبادی هم به عنوان عضوی از فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی به نکته‌ای اشاره کرد که نشان از نگرانی از تنزل جایگاه مجلس در بین تمام جناح‌های سیاسی بود. وی با انتقاد از واکنش اینستاگرامی یکی از نمایندگان مجلس در خصوص استیضاح وزرای راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: متأسفانه یکی از همکاران ما شب گذشته در استوری صفحه اینستاگرام خود جمله‌ای نوشته، همکاران عنایت کنند که مرز بی‌انصافی و تخریب مجلس تا کجا پیش رفته، عین عبارت این است «دولت شام داد تا وزیرانش بمانند. » چه کسی در این مجلس شام خورده؟ چرا سطح مجلس را تنزل می‌دهید و خودمان را تخریب می‌کنید؟

روزنامه جوان نوشت: برگزاری جلسه استیضاح سه وزیر در فاصله‌ای کوتاه در مجلس و رأی اعتماد مجدد نمایندگان به آنان در شرایطی غیرمعمول و ابراز نگرانی نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب از حاکم شدن برخی رویه‌های غیرسالم در مجلس نشان از کاهش اعتبار مجلس آن هم به دست خود نمایندگان در عرصه سیاسی دارد.

در ادامه حجتی گزارشی از عملکرد خود ارائه و ارقامی را از رشد محصولات کشاورزی در حوزه‌های مختلف ارائه کرد. در نهایت نمایندگان موافق حجتی پشت تریبون رفتند. عمده سخنان نمایندگان موافق حجتی مبتنی بر تلاش وزیر جهاد کشاورزی برای فعال کردن تمام ظرفیت‌ها در داخل کشور و کاهش نسبی واردات محصولات کشاورزی بود. پس از سخنان آنان نوبت به رأی گیری ازنمایندگان مجلس رسید و پس از توزیع آرا و جمع آری گلدان‌های رأیف محمود حجتی با 105 رأی موافق، 117 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در جلسه علنی مجلس در رأس وزارت جهاد کشاورزی ابقا شد.

نگرانی نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب‌

پس از وی بهرام پارسایی در زمان قرائت تذکرات شفاهی در بخشی از تذکر خود خطاب به هیئت رئیسه مجلس گفت: در استیضاح‌های اخیر با وجودی که حق قانونی نمایندگان بوده، می‌توانم بگویم که حداقل از یکی از استیضاح‌ها باید به نام استیضاح کثیف یاد کرد. گویا اشاره پارسایی به عنوان عضوی از فراکسیون امید به بحث کثیف بودن یکی از استیضاح‌ها ریشه در انصراف ناگهانی محمود صادقی از صحبت کردن علیه وزیر کشاورزی باشد.

برگزاری این جلسات به خوبی ثابت کرد که مجلس جایگاه خود به عنوان نهادی در رأس امور را از دست می‌دهد. عدم حضور روحانی به عنوان رئیس جمهور در هیچ کدام از این جلسات به خوبی نشان داد که مجلس دیگر به عنوان نهادی جدی در معادلات سیاسی محسوب نمی‌شود. سخنان ذوالنوری در پایان جلسه بعد از ظهر مجلس و اشاره به فشارهای پشت پرده و همه جانبه برخی از وزارتخانه‌ها به نمایندگانی که قصد بازخواست دولت را دارند، نشان از برخی دلایل پشت پرده حاکم شدن این رویه بر مجلس دارد.

استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی صرف نظر از ماهیت استیضاح و سؤالاتی که مطرح شد، فرصتی فراهم کرد تا فریاد نمایندگان از این رویه بلند شود. حتی برخی نیز پیش بینی کردند که مجلس نتواند تا پایان دوره خود یک استیضاح موفق داشته باشد. فضای حاکم بر جلسه استیضاح دیروز بسیار آرام‌تر از جلسه استیضاح ربیعی و آخوندی بود. حضور خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران در جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی نسبت به جلسات استیضاح وزرای تعاون و راه آرام‌تر بود. عمده انتقادات نمایندگان مخالف محمود حجتی بر عدم استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همچنین بی توجهی به وضعیت کشاورزان دور می‌زد.

در این هنگام میکروفن پارسایی قطع شد اما پارسایی با فریادهای بلند به قطع میکروفن خود واکنش نشان داد. مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت: این موارد ربطی به هیئت رئیسه ندارد که شما مطرح می‌کنید. پارسایی به اظهارات پزشکیان واکنش نشان داد و جدال لفظی کوتاهی بین دو هم فراکسیونی ایجاد شد، اما در نهایت پارسایی سخن خود را تکمیل کرد.

علی وقفچی، نماینده مردم زنجان با اشاره به مشکلات موجود در بخش کشاورزی کشور گفت: به کار گیری افراد بازنشسته و همچنین غیرمتخصص در مسندهای وزارت کشاورزی و مواردی از این دست باعث شده کشور به جای نگاه علمی به کشاورزی به صورت مدیریت سنتی و ناکارآمد اداره شود. همچنین حسن نوروزی، نماینده مردم رباط کریم در مخالفت با وزیر کشاورزی خطاب به حجتی گفت: در وزارت جهاد کشاورزی لابی‌گری‌ها و رشوه‌هایی وجود دارد، دولت چقدر باید برای این رشو‌ه‌های وزارت جهاد کشاورزی خسارت دهد. نادر قاضی پور با اشاره به واردات بیش از اندازه محصولات کشاورزی خطاب به وزیر تصریح کرد: آقای حجتی! وزارت کشاورزی تعطیل شده و به وزارتخانه واردات تبدیل شده است. وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: آقای حجتی! چرا برای جلوگیری از محصولات تراریخته اقدامی نمی‌کنید، این محصولات مشکلات زیادی را برای محیط زیست و انسان‌ها به دنبال دارد، چرا از واردات بی‌رویه برنج جلوگیری نمی‌کنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *