روحاني براي زنان وقت ندارد! – دل بلاگ :: وبلاگ فارسی

شرق: زنان مجلس از دولت گلایه دارند؛ به‌ویژه از رئیس‌جمهوری و مسئولان دفتر او. دو سال است که درخواست ملاقات داده‌اند، اما دفتر یا خود رئیس‌جمهوری خواسته یا ناخواسته پشت گوش می‌اندازند؛ آن‌هم دو سال پس از تشکیل فراکسیون زنان و درخواست‌های مکرر آنها برای ملاقات با رئیس‌جمهوری؛ انگار دفتر رئیس‌جمهوری یا خود رئیس‌جمهوری علاقه‌ای برای این ملاقات ندارند
امروز و فردا می‌کنند

فرمانداران زن یکی‌یکی کنار گذاشته می‌شوند

روحانی گفت به واعظی بگویید ، ما هم گفتیم…

فقط ٦ وزیر هستند که معاون زن منصوب کرده‌اند

او هم مانند رئیس فراکسیون زنان بر جلسه مستقل فراکسیون زنان با رئیس‌جمهوری تأکید دارد: «باید در جلسه‌ای نمایندگان خانم مشکلات و دغدغه‌هایشان را مطرح کنند. وگرنه ما در جلسات عمومی یا جلسه با فراکسیون امید که رئیس‌جمهوری حضور داشته، بوده‌ایم». ذوالقدر با بیان اینکه «بالاخره ما نماینده مردم هستیم و موقعیت خاص خودمان را داریم»، گفت: «انتظار داریم وقت بگذارند و به صورت جداگانه جلسه‌ای با رئیس‌جمهوری داشته باشیم». سیاوشی هم تأکید دارد: «ما ١٧ نماینده زن مجلس فارغ از اینکه به چه جناحی تعلق داریم، یک‌سری مسائل مربوط به شهرستان‌های مختلف وجود دارد و همچنین با توجه به معضلات و مصائب اجتماعی که وجود دارد (چون از آسیب گذشته) باید در جلسه آنها را بگوییم که خیلی مهم است».

اما روز گذشته جلسه ستاد زنان و خانواده با حضور رئیس‌جمهوری و معاونان زنان و حقوقی او برگزار شد. در این جلسه از اعضای فراکسیون زنان هم دعوت شده بود که به دلیل تداخل آن با جلسه علنی مجلس، تعداد کمی از اعضای فراکسیون زنان توانستند در جلسه حاضر شوند؛ جلسه‌ای که رئیس و نایب‌رئیس فراکسیون زنان آن را جایگزین درخواست ملاقات فراکسیون نمی‌دانند. «سلحشوری» با اشاره به دعوت از اعضای فراکسیون زنان در جلسه سه‌شنبه ستاد خانواده و زنان که با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، گفت: «هرچند از اعضای فراکسیون زنان در این جلسه دعوت شد اما درخواست این فراکسیون برای ملاقات با رئیس‌جمهوری همچنان به قوت خود باقی است». ذوالقدر هم معتقد است در جلساتی مانند جلسه دیروز ستاد زنان و خانواده، فراکسیون متبوعش در حاشیه قرار می‌گیرد. او ادامه داد: «می‌خواهیم یک جلسه مستقل باشد که ١٧ خانم حاضر در مجلس در جلسه‌ای مشکلات جامعه زنان را مطرح کنیم. این‌گونه جلسات کلی است و فرصتی برای بیان مشکلات نیست». نایب‌رئیس فراکسیون زنان افزود: «ما هر کجا می‌رویم به عنوان نماینده خانم، ما را بازخواست می‌کنند و از ما سؤال می‌کنند که وعده‌ای که آقای روحانی داده بود، چه شد؟».

به هرحال دیگر کابینه مردانه تشکیل شد و دو معاونت و یک دستیار ویژه به زنان داده شد؛ اما اگر انتخاب‌نشدن وزیر زن را به استناد سخنان روحانی در مجلس و نه در گفت‌وگوی تلویزیونی بتوان پذیرفت، اما با توجه به حرف‎های خوبی که روحانی در مورد زنان می‌گوید، ندادن وقت برای ملاقات به فراکسیون زنان از سوی رئیس‌جمهوری یا دفترش، کمی غیرطبیعی به نظر می‌رسد.

جلسه عمومی جایگزین ملاقات نیست

اعضای فراکسیون زنان اما گلایه‌هایشان به وقت ملاقات با رئیس‌جمهوری محدود نیست؛ درباره عدم به‌کارگیری زنان در پست‌های مدیریتی هم گلایه دارند. سیاوشی گفت: «قبل از رأی اعتماد، تقاضایی خدمت همه وزرا دادیم که حتما زنان را در پست‌های مدیریتی به کار بگیرند، اما در این زمینه عمل نشد؛ نه وزیر زن داریم؛ نه استاندار زن. فرمانداران زنی هم که داریم، یکی‌یکی کنار گذاشته می‌شوند». او افزود: «وزارتخانه‌ها را از باب نظارت می‌رویم؛ وزارت نفت را رفتیم و بقیه را هم در برنامه داریم».

«سیده‌فاطمه ذوالقدر»، نایب‌رئیس فراکسیون زنان، می‌گوید: «امروز و فردا می‌کنند»؛ «طیبه سیاوشی» نیز گفته: «می‌گویند وقت می‌دهیم، ولی وقت نمی‌دهند». سیاوشی و ذوالقدر تنها نمایندگان زنی نیستند که از این روند گلایه می‌کنند؛ پیش از آنها «پروانه سلحشوری»، رئیس فراکسیون زنان، نیز به گلایه از این مسئله پرداخت.درباره درخواست فراکسیون زنان برای ملاقات با روحانی، انگار فرقی بین واعظی و نهاوندیان در سمت رئیس‌دفتر روحانی نبوده و نیست؛ هر دو زمانی برای قرار ملاقات فراکسیون زنان مجلس با رئیس‌جمهوری تعیین نکرده‌اند.

«ذوالقدر» هم معتقد است: «صحبت‌ها، حرف‌ها، قول‌ها و رویه آقای روحانی خوب است ولی در عمل شاهد آنها نیستیم». او برای مثال مصوبه شورای عالی اداری را بیان می‌کند که طبق آن باید سهم مدیریت زنان به ٣٠ درصد برسد؛ البته تا پایان برنامه ششم توسعه؛ اما ذوالقدر گلایه دارد که تعداد کمی از وزرا معاون زن انتخاب کرده‌اند: «فقط شش وزیر هستند که معاون زن منصوب کرده‌اند. انتظار داشتیم همه وزرا به این مسئله اهمیت بدهند اما آن‌گونه که باید، هنوز عمل نشده است. شعارهای خوبی برای رفع تبعیض جنسیتی می‌دهند ولی در عمل چیزی نمی‌بینیم».

تحت فشار نبودم؛ اما به دلایلی نشد!

«سیاوشی» درباره اینکه پاسخ درخواست‌های فراکسیون زنان چه بوده، گفت: «می‌گویند باشه، ولی ملاقات‌های ایشان زیاد و برنامه‌شان فشرده است. می‌گویند وقت می‌دهیم، ولی وقت نمی‌دهند». او گفت: «جواب نمی‌دهند. به آقای واعظی درخواست کتبی دادم و گذاشتم روی میزشان و فقط گفتند اقدام می‌کنیم که اقدامی نکردند». غیر از فراکسیون زنان، نمایندگان دیگری هم بوده‌اند که قبلا از دفتر رئیس‌جمهوری گلایه کرده بودند. «قاسم میرزایی‌نیکو»، نماینده اصلاح‌طلب دماوند، در گفت‌وگو «شرق» از پاسخ‌ندادن رئیس‌جمهوری به پنج بار درخواست کمیته رفع حصر فراکسیون امید خبر داده بود؛ او گفته بود: «ما به‌عنوان کمیته رفع حصر به آقای امیری، معاون پارلمانی، شاید بیش از پنج بار نامه داده‌ایم و مکاتبه کرده‌ایم. چون ما با همه سران قوا، یعنی آقای آملی‌لاریجانی و علی لاریجانی، همچنین علی شمخانی، دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی، وزیر اطلاعات و دوستان مختلف ملاقات کردیم، ولی آقای رئیس‌جمهوری وقت ندادند». او همچنین از نقش پررنگ واعظی در دفتر رئیس‌جمهوری گفته بود: «درباره بودجه هم با آقای صادقی در فراکسیون شفاف‌سازی، متنی را با هفت بند برای آقای روحانی تهیه کردیم که آقای رئیس‌جمهوری، این موارد را دستور بدهید در بودجه انجام شود؛ باز آقای واعظی روی این نامه دستور دادند». در پاسخ به این انتقادات، دفتر رئیس‌جمهوری جوابیه‌ای به «شرق» ارسال کرد که در بخشی از آن آمده: «مکاتبات مسئولان قوا، دستگاه‌ها، نهادها و نامه‌های مردمی خطاب به رئیس‌جمهور و تطبیق آن با سیاست‌های موردنظر ایشان، روال قانونی و اداری خود را دارد. ورود رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور به این فرایند نه «محدودیت دسترسی» بلکه مدیریت ارتباطات و جزء اصلی‌ترین وظایف این جایگاه می‌باشد».

این در حالی است که روحانی چندین بار از وزرای خود خواسته بود در وزارتخانه‌ها به زنان اهمیت داده و به آنها سمت‌هایی مانند معاونت وزارتخانه دهند. بماند که خود روحانی هم از زنان در سمت‌هایی مانند وزیر استفاده نکرد و به دو معاونت امور زنان و معاونت حقوقی بسنده کرد؛ که البته برای معاونت زنان گریزی از انتصاب یک زن نیست. روحانی برای توجیه این اقدام، مرداد ماه در روز معرفی وزرا به مجلس گفته بود: «خیلی دلم می‌خواست در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر انتخاب کنم. افراد و جایگاه مربوطه را نیز در نظر گرفته بودم اما به دلایلی نشد ان‌شاءالله در فرصت‌های بعد این موضوع جبران خواهد شد»؛ اما روحانی در حالی که این سخنان را گفته بود، شهریور ماه در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی گفت «در خصوص کابینه تحت فشار نبودم».

«سیده‌فاطمه ذوالقدر»، نایب‌رئیس فراکسیون زنان مجلس، نیز به «شرق» گفت: «از طریق فراکسیون زنان نامه‌نگاری شده؛ هم به صورت حضوری وقتی آقای روحانی به مجلس آمده بود درخواست شد و هم به صورت کتبی». او درباره پاسخ به درخواست‌هایشان گفت: «تاکنون جوابی نگرفته‌ایم. کسی جواب دقیقی به ما نداده و فقط امروز و فردا می‌کنند». «طیبه سیاوشی» نیز درباره این درخواست‌های بی‌پاسخ در گفت‌وگو با «شرق» گفت: «دو بار به صورت رسمی خانم سلحشوری درخواست دادند، یک بار هم من به صورت نیمه‌رسمی به دفتر آقای واعظی در دولت دوازدهم درخواست دادم». این عضو فراکسیون امید درباره این سه درخواست بیشتر توضیح داد: «دو بار به صورت رسمی از فراکسیون (زنان) رفته است و یک بار هم که نیمه‌رسمی؛ نیمه‌رسمی به این دلیل که چون نامه همراهم نبود، دستی نوشتم و ارائه کردم. می‌توان گفت سه بار درخواست دادیم و نپذیرفتند».

رئیس‌جمهوری در روزهای ابتدایی پس از انتخابات مجلس دهم، هنگامی که موضوع مینو خالقی به چالشی بین دولت و شورای نگهبان تبدیل شده بود، بر ورود ١٨ زن به مجلس تأکید و از ورود این تعداد زن به مجلس ابراز خشنودی می‌کرد؛ اما پس از تشکیل فراکسیون زنان این خشنودی لااقل در موضوع وقت ملاقات و گوش‌کردن به سخنان اعضای این فراکسیون نمایان نیست. یا شاید هم علاقه‌ای برای ملاقات وجود ندارد. اما هرچه هست، این به قول معروف سردواندن‌های فراکسیون زنان توسط دفتر رئیس‌جمهوری، با حرف‌های روحانی در مورد زنان همخوانی که ندارد هیچ، بلکه در تضاد است.

شرق: زنان مجلس از دولت گلایه دارند؛ به‌ویژه از رئیس‌جمهوری و مسئولان دفتر او. دو سال است که درخواست ملاقات داده‌اند، اما دفتر یا خود رئیس‌جمهوری خواسته یا ناخواسته پشت گوش می‌اندازند؛ آن‌هم دو سال پس از تشکیل فراکسیون زنان و درخواست‌های مکرر آنها برای ملاقات با رئیس‌جمهوری؛ انگار دفتر رئیس‌جمهوری یا خود رئیس‌جمهوری علاقه‌ای برای این ملاقات ندارند.

«پروانه سلحشوری»، رئیس فراکسیون زنان مجلس، دراین‌باره به «شرق» می‌گوید: «در یکی از دیدارهای آقای روحانی با یک هیئت خارجی که من هم حضور داشتم، در پایان ملاقات به آقای روحانی گفتم بیش از یک سال است ما در فراکسیون زنان درخواست ملاقات با شما را داده‌ایم، ولی پاسخی نگرفته‌ایم. ایشان هم گفتند به آقای واعظی بگویید. ما هم به ایشان گفتیم. ما علاوه بر آقای واعظی، به آقای امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری و برخی دیگر از اعضای دفتر رئیس‌جمهوری نیز گفته‌ایم؛ به آنها گفتیم به آقای روحانی سلام برسانید و بگویید فراکسیون زنان درخواست ملاقات با شما را داده است». چندی پیش بود که «پروانه سلحشوری» در مصاحبه‌ای گفته بود: «حدود دو سال است درخواست دیدار با رئیس‌جمهوری را داده‌ام، اما موفق به دریافت پاسخ مثبت نشده‌ام و از طریق افراد مختلف برای ایشان پیغام فرستادم. این در حالی است که فراکسیون زنان مجلس از فعال‌ترین فراکسیون‌ها برای انتخاب مجدد آقای روحانی بودند».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *