تفاوت‌های جالب بچه‌ها با بزرگسالان – دل بلاگ :: وبلاگ فارسی

برترین‌ها- ترجمه از الهام مظفری: بچه‌ها متفاوت از بزرگسالان فکر می‌کنند. آن‌ها هنوز کاملا دنیا را درک نمی‌کنند بنابراین همه چیز را متفاوت می‌بینند

کودکان کمتر از ۱۱ سال عمدتا براساس واقعیت فکر می‌کنند و نمی‌توانند به مشکلاتی فکر کنند که نیاز به انجام چیزهایی دارد که نمی‌توانند ببینند. آن‌ها در استدلال انتزاعی خوب نیستند. وقتی روانشناس «رادولف شافر» از کودکان ۹ ساله پرسید چشم سوم را کجا می‌گذارد، همه آن‌ها گفتند در پیشانی، یک نقطه بسیار بیهوده، چون در حال حاضر دو چشم در این جهت داریم. اما ۱۱ ساله هال چشم سوم را در جاهایی مثل دست قرار دادند تا بتوانند همه جا را ببینند. بچه‌های کوچکتر نمی‌توانند این چنین فکر کنند.

 

تفاوت‌های جالب بچه‌ها با بزرگسالان 

اغلب بچه‌ها اعتقاد دارند چیزهایی اتفاق افتاده که در حقیقت اتفاق نیفتاده است، در واقع آن‌ها تصور کرده اند که چنین چیزی اتفاق افتاده است. چون برای آن‌ها گفتن تفاوت بین رویا و واقعیت سخت است. در واقع اگر از یک کودک بخواهید یک رویداد تخیلی را توصیف کند و سپس در آینده از او درباره آن سوال کنید، احتمالا به شما می‌گویند که واقعا اتفاق افتاده است. همچنین اگر مثلا از او پرسید پیتزایی که دیروز خوردی چطور بود؟ در صورتی که واقع پیتزایی نخورده، احتمالا با جزئیات برای شما توضیح می‌دهد که چطور بود.

 اگرچه کودکان رویایی که خودشان ساخته اند را باور می‌کند، اما اگر فرد دیگری چیزی به آن‌ها بگوید که باورکردنی نباشد، احتمال کمی دارد که قانع شوند. دانشمندان کودکان را درباره اعتقادشان به اطلاعات ساختگی که به آن‌ها گفته شده بررسی کرده و دریافته اند که بچه‌ها به همان اندازه درباره چیزی که به آن‌ها گفته شده شک می‌کنند که آن را باور دارند. همچنین آن‌ها اشاره می‌کنند که دلیل اینکه بچه‌ها تفاوت بین رویا و واقعیت را نمی‌توانند بویند این است که آن‌ها نمی‌فهمند چه چیزی می‌دانند و چه قدر می‌دانند، مهارتی که بیشتر مردم وقتی بزرگتر می‌شوند یاد می‌گیرند.

تفاوت‌های جالب بچه‌ها با بزرگسالان 

 


واقعیت یا تخیل؟

تئوری ذهن


 

اما بعد‌ها برای دستگاه فراگیری زبان چه اتفاقی می‌افتد؟ یک فرضیه این است که بعد از دوران بحرانی، یک دوره کوتاه در اوایل زندگی که برای کسب زبان لازم است، دستگاه فراگیری زبان بسیار ضعیف می‌شود. بحث‌های زیادی درباره مدت این دوره وجود دارد، اما برخی ۱۸ سالگی و برخی ۹ سالگی را پایان این دوره می‌دانند.

 

تفاوت‌های جالب بچه‌ها با بزرگسالان 


بقای شیء

بیشتر بچه‌های کوچک بسیار بدتر از بزرگسالان نقاشی می‌کنند که البته تقصیر آن‌ها نیست. آن‌ها نمی‌توانند دست هایشان به با دقت کافی کنترل کنند تا خطوط صاف بکشند. اما فقط این نیست، روانشناسان رشد فنجانی مقابل بچه‌های ۵ تا ۹ ساله قرار دادند که بچه‌ها می‌دانستند یک دسته دارد. فنجان طوری قرار داده شده بود که نمی‌توانستند دسته فنجان را ببینند، بعد از بچه‌ها خواسته شد دقیقا آنچه را می‌بینند بکشند. به طرز عجیبی کودکان ۵ تا ۷ سال دسته‌ای که نمی‌دیدند هم کشیده بودند، اما بچه‌های بزرگتر دسته را نکشیده بودند. این تفاوت بین بچه‌ها و بزرگسالان است. اگر از یک بزرگسال بخواهند دقیقا آنچه را می‌بیند بکشد، بدیهی است که دسته را نمی‌کشند، اما بچه‌ها آن را می‌کشند، چون می‌دانند وجود دارد.